محیط کسب و کار امن، لازمه توسعه اقتصادی
   
 
  • گمرکات استان اردبیل
  • طبقه بندی ها
  • درباره ما

   درباره ما

   تاریخچه گمرکات استان اردبیل

   اردبیل
   گمرک اردبیل در سال 1370با توجه به درخواست مسئولین مربوطه و به منظور توسعه صادرات غیرنفتی وانجام امور مختلف گمرکی در اراضی شهرستان نمین احداث گردید.
   پرسنل گمرک مذبور در مرحله شروع فعالیت از گمرکات استان آذربایجان شرقی تامین و اعزام می گردید. با توجه به انتزاع استان مذبوراز استان اذربایجان شرقی و ایجاد استان اردبیل پیشنهاد لازم در خصوص ایجاد گمرک مزبور به سازمان مدیریت و برنامه ریزی منعکس و ساختار تشکیلاتی آن در سازمان مصوب سال 79 شامل : اردبیل ، بیله سوار ،اصلاندوز تصویب گردید. با بین المللی شدن فرودگاه اردبیل (براساس مصوبه شماره 75334/ت20896 ) پست های سازمانی گمرک اردبیل به 59 پست افزایش یافت .
   در حال حاضر گمرک اردبیل در سطح مدیرکل و در تمام رویه های گمرکی واردات/صادرات/ترانزیت/خروج موقت/ورود موقت و.... فعالیت می نماید.


   بیله سوار
   قدمت گمرک بیله سوار به حدود 100 سال قبل بر می گردد و در بعد از فروپاشی شوروی سابق در سال 1368 مجدداٌ شروع به فعالیت نمود.گمرک بیله سوار در 170 کیلومتری مرکز استان و تنها مرز مجاز زمینی استان اردبیل می باشد و از این نظر شهرستان بیله سوار دارای ویژگی متمایز از سایر شهرهای استان می باشد. گمرک بیله سوار در رویه های واردات-صادرات-ترانزیت مسافری مجاز به فعالیت بوده و از گمرکاتی است که از نظر ترانزیت و صادرات چمدانی دارای اهمیت می باشد.عنایت به کشاورزی بودن استان و استحصال انواع کالاهای کشاورزی و باغی و نیز کشور روسیه به بازار میوه و کالاهای کشاورزی استان در صورت بهره برداری بهینه از زمینه های موجود می توان با رعایت استانداردهای مورد نظر کشورهای هدف کالاهای صادراتی کشاورزی جهشی بزرگ در رونق و اشتغال و درآمد زایی استان و به ویژه شهرستان بیله سوار داشت.
   وجود گمرک بیله سوار فرصتی خوب برای تجارت بین المللی برای مردم منطقه فراهم گردیده به طوری که به طور مستقیم دارای بیش از 400نفر شغل ایجاد کرده است که در جنب آن به طور غیر مستقیم موجب رونق بازار کسب و کار های منطقه نیز گردیده است .
   عمده کالاهای صادراتی از این گمرک شامل سیب زمینی مصالح ساختمانی مصنوعات پلاستیکی انواع مداد غذایی و سایر محصولات تولید داخل می باشد. با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در تبین اقتصاد مقاومتی که آن را اقتصادی ردون زا و برون نگر می فرمایند لزوم توجه و تسهیل در امر صادرات و نگاه به بازارهای خارجی را بیش از پیش آشکار می نماید که این گمرک نیز با اجرای سامانه جامع امور گمرکی و حذف برخی مقررات دست و پاگیر و تسهیل و سریع توام با دقت و اطمینان حداکثر توان خود را در ترخیص در اسرع وقت و کمترین زمان ممکن کالای صادراتی نموده است.ضمن اینکه این گمرک در مسیر ترانزیتی باکو به نخجوان و تنها مسیر کوتاه بین کشور اصلی و جمهوری خود مختار نخجوان واقع گردیده و همچنین یک مسیر مناسب برای کشورهای حوزه قفقاز و روسیه می باشد که میزان ترانزیت کالا از این گمرک موید این مطلب است که با توسعه و ایجاد زیر ساخت مناسب به ویژه راه ترانزیتی از مرکز استان تا شهرستان بیله سوار می تواند باعث توسعه هرچه بیشتر شهرستان و فعالیتهای گمرک گردد چرا که وضع یکی از عوامل بازدارنده توسعه فعالیتهای ترانزیت در این قسمت می باشد.گمرک بیله سوار دارای دو دستگاه ایکس ری چمدانی در ورودی و خروجی سالن مسافری جهت کنترل کالای همراه مسافر می باشد و همچنین جهت تسریع و دقت در محموله های ترانزیتی و سایر کالا نیاز به یک دستگاه ایکس ری کامیونی می باشد که برابر پیگیری های به عمل آمده انشاء الله شاهد نصب و راه اندازی آن باشیم.
   از گمرک بیله سوار سالانه بیش از نهصد هزار نفر که 90% آن اتباع خارجی می باشد تردد می نمایند که این حجم مسافر فرصت خوبی برای توسعه کسب و کار شهرستان بیله سوار می باشد و با توجه به اینکه تعداد زیادی از مسافران برای معالجه وارد کشورمان می شود لزوم توجه به بخش توریسم درمانی را درمنطقه نشان می دهد.
   گمرک بیله سوار دارای امکانات لازم جهت توسعه واردات بوده و دارای 2 باب انبار به متراژ تقریبی 1800 متر مربع و همچنین دارای یک باب انبار اختصاصی تحت کلید جهت ارائه خدمات در محل صاحبان شرکتها و کارخانه می باشد.


   گالری
پیوندها
تعامل الکترونیک